Kaminų valymas

header image

Židinių valymas

Nors akivaizdu, kad kaminus būtina periodiškai valyti, klausimas dėl jų užsiteršimo išlieka atviras.

Deja, bet nei židiniuose, nei krosnyse kuras visiškai nesudega. Kuro likučiai iš pakuros išeina kaip nesudegusios dalelytės - suodžiai ir įvairūs garai. Garai ir suodžiai nusėda ant kaminų sienelių kaip juodos smalingos nuosėdos. Daugiau nuosėdų lieka degant blogai išdžiūvusiai medienai. Anglys degdamos mažiau užteršia dūmtraukį nei mediena. Nesudegusios kuro liekanos gali užsidegti ir tapti gaisro kamine priežastimi. Dėl to plytiniuose kaminuose atsiranda įtrūkimų. Esant vėjui ugnis gali patekti į plyšius kamine ir tapti gaisro namie priežastimi. Ypač gaisro pavojus kyla palėpių patalpose.

Kai kuriais atvejais dideli suodžių sluoksniai kaminuose gali tapti židinių dūminimo priežastimi.

Reikia paminėti, kad esant dvisluoksniam kaminui, kuomet į plytinį kaminą įstatytas metalinis įdėklas, o plyšys tarp metalo ir plytų užpildytas moliu, aukščiau paminėtas gaisro pavojus atkrenta. Tačiau vis dėlto būtinybė periodiškai valyti kaminus nuo susikaupusių suodžių išlieka. Manoma, kad tuomet, kai ant kamino sienelių susidaro daugiau nei 2  mm suodžių sluoksnis, jį būtina valyti. Optimalu kaminą valyti vieną kartą per metus. Intensyviai kūrenant židinį, valyti reikia dažniau.

Pirmas kamino valymo būdas - senas, kaip ir visa židinių ir krosnių istorija.

1.Parenkamas ežys, turintis gana kietus polimerinius šerius, kurio diametras atitinka kamino išmatavimus.

2.Parenkamas svarmuo, kurio svoris turi įveikti ežio trynimosi į kamino sieneles pasipriešinimą.

Svoris pritvirtinamas ant virvutės žemiau ežio. Virvutės ilgis parenkamas pagal kamino aukštį ir turi būti šiek tiek didesnis. Svarmuo su ežiu nuleidžiamas į kaminą ir jį judinant aukštyn-žemyn valomas kaminas. Židinio anga uždengiama drėgnu audeklu. Taip pat įrengiama darbo aikštelė ant stogo aplink kaminą. Vietoj audeklo galima pritvirtinti ir polietileninę plėvelę.

Antras būdas. Kaminas valomas iš apačios, naudojant plastikinius 1-2 m ilgio vamzdelius. Vamzdeliai sujungiami vienas su kitu. Ežys tokiu pačiu būdu pritvirtinamas prie pirmo vamzdelio. Valymas vyksta per angą polietileno plėvelėje, pritvirtintoje ant židinio angos. Vamzdelių ilgis esant reikalui prailginamas. Tokiu pačiu būdu nugremžiamos smalingos nuosėdos nuo kamino sienelių, reikia tik ežį pakeisti gremžtuvu. Žinoma, gremžti metaliniu gremžtuvu plytinio kamino sieneles nepavyks nepažeidžiant sujungimo siūlių. Tuo atžvilgiu taip pat geresnis kaminas su įdėklu. Kai vidinio kamino sienelė lygi, nuo jos gremžti apnašas nėra labai sudėtinga.